Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfamızda avukatlara sıkça sorulan soruların derlemesi bulunmaktadır. Başınıza gelen bir olayı ya da avukata sormak istediğiniz soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

TELEFON NUMARALARI?

Avukat telefon numaraları için en doğru ve güncel bilgi avukatların bağlı olduğu barolardan edinilir. Adana avukatları telefon numaralarını avukatların bağlı bulunduğu Adana Barosundan temin edebilirsiniz. Adana avukatları Adana Barosuna bağlı olarak hizmet ifa etmektedirler. Türkiye genelindeki tüm avukatların bağlı bulunduğu birim ise Türkiye Barolar Birliğidir. Türkiye’de her ilde ayrı barolar bulunmakta olup yeni düzenleme ile bazı büyük illerde birden fazla baroda bulunmasının önü de açılmıştır.

Bu nedenle avukatlar hakkında adres  telefon numaraları bilgisi için  bulunduğunuz ildeki baroya müracaat etmeniz halinde en sağlıklı bilgi verilecektir. Adana barosu avukatları telefon numarası için adana barosuna müracaat etmeniz halinde gerekli olan bilgi verilecektir. Avukat Salih Birol Hukuk Bürosu Adana’da  avukatlık ve hukuki danışma hizmeti sunmaktadır.

 

EVE TEBLİGAT GELDİ NE YAPMALIYIM?

Evinize bir tebligat geldi ise zaman kaybetmeden yapılması gereken o alanda uzman bir avukattan destek almaktır. Örneğin evinize icra dairesinden bir tebligat gelmiş ise adana icra avukatı avukatlarından destek alabilirsiniz. Ya da eşiniz tarafından bir boşanma davası açılmış ise gelen tebligat için derhal uzmanlık alanı  adana boşanma avukatı olan bir avukat ile iletişime geçilmelidir.

Aksi halde mağduriyet yaşamanız çok yüksektir. Çünkü gelen tebligat, icra ödeme emri ya da boşanma dava dilekçesi ise belirli süreler içerisinde cevap vermeniz gerekecektir. Bu süre içerisinde cevap vermediğiniz takdirde davaya cevap verme hakkınızı kaybetmiş olursunuz. Bu nedenle eve mahkemelerden ya da icra dairesinden bir tebligat gelmesi durumunda derhal bir adana avukatı, adana hukuk bürosu ile iletişime geçebilirsiniz.

Avukat Salih Birol Hukuk Bürosu Adana’da başlıca ceza, ,icra, boşanma, taşınmaz, davaları alanında avukatlık hizmetini yapmaktadır. Müvekkillerine hukuki danışmanlık ve temsil faaliyeti olarak hizmet sunmaktadır. Büromuzla iletişime geçmek isterseniz whatsapp butonundan mesaj gönderebilirsiniz.

 

EVE TEBLİGAT GELMEDİ MAHKEME OLUR MU?

Evinize tebligat gelmediyse mahkeme, duruşma  yine de olur. Ancak burda farklı durumlara göre değerlendirme yapmalıyız. Eğer siz bir davanız olduğundan eminseniz ve evinize tebligat gelmedi ise tebligat başka bir adrese gitmiş olabilir. Ya da tebligat mahalle muhtarınıza yapılmış olabilir.

Adresinizi değiştirmemiş olduğunuz için eski adresinize de tebligat gitmiş olabilir. Veya size çıkartılan tebligatı komşunuz ya da bina da oturan başka birisi de almış olabilir. Tüm bu ve benzeri durumlarda size tebligat çıkıp çıkmadığını ilgili mahkemeden öğrenmeniz gerekecektir. Aksi halde duruşmayı kaçıracak ve hak kaybına uğrayacaksınız.

Eğer ki görülmekte olan davanız bir ceza davası ise ve bu davada sanık olarak yargılanıyor iseniz hakkınızda yakalama kararı çıkması da muhtemeldir. Tüm bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak için avukat veya bir hukuk bürosundan destek almanız önerilmektedir. Adana hukuk bürolarından biri olan Avukat Salih Birol Hukuk Büromuz size tüm bu konularda danışmanlık hizmeti sağlayabilmektedir.

 

HAKKIMDA ŞİKAYET VAR İFADE VERECEĞİM NE YAPMALIYIM?

Hakkınızda bir şikayet var ise sizden ifade vermeniz istenecektir. İfadeniz oturduğunuz yerdeki polis merkezi amirliği ya da bizzat savcı tarafından alınır. Öncelikle hakkınızda yapılan şikayet konusu suçun tespit edilmesi gerekir. İfade ceza yargılamasında en esaslı noktalardan biridir. Çünkü daha sonraki yargılama süreçlerinde verdiğiniz yanlış bir ifade sizin mahkumiyetinize neden olabilmektedir.

Bu nedenle ifadeye çağrıldığınızda mutlaka uzman bir avukattan destek alarak gitmeniz önerilir. Ya da avukatınız ile birlikte ifade de verebilirsiniz. Bu durumda size yardımcı olacak kişi uzman bir ceza avukatıdır. Avukatlık büromuz adana’da ceza avukatı olarak temsil ve danışmanlık faaliyeti yürütür. Bir suça maruz kalmış olmanız durumunda da şikayet hakkınız bulunmaktadır.

Günlük yaşamda tehdit, hakaret, cinsel istismar ve benzeri suçlara maruz kaldığınızda olayın hukuki boyutu için mutlaka bir avukat ile konuşmanız önerilmektedir. Bu gibi durumlarda ne yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Şikayet etmek istediğiniz halde tüm bu işlemler sizi korkutuyor ya da çevrenizden çekiniyor da olabilirsiniz. Ancak daha sonraki süreçlerde şikayet etmek istediğinizde bazı suçlarda şikayet hakkınız düşmektedir.

Yani şüpheliyi şikayet etmek isteseniz de elinize bir netice geçemeyecektir. Tüm bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak için alanında uzman olan bir adana ceza avukatı size hukuki destek sağlayabilecektir.

 

AYIPLI MAL NE DEMEK? 

Ayıplı mal taraflar arasındaki satım sözleşmesine konu kararlaştırılan örnek ya da modele uygun olmaması anlamına gelmektedir. Ayıp maddi ekonomik ya da hukuki olabilmektedir. Örneği satın almış olduğunuz bir cep telefonunun kararlaştırdığınız satım sözleşmesindeki gibi olmaması durumu. Ayıplı malda ayıplar açık ayıp ve gizli ayıp olarak iki türlü ortaya çıkmaktadır.

Ayıplı mal 6502 sayılı TKHK’da düzenlendiği gibi ayıplı hizmette bu kanun içerisinde düzenlenmiştir. Satın almış olduğunuz ürün ayıplı ise satım sözleşmesine konu her taşınır ve taşınmaz mal için ayıplı maldan dolayı talep ve dava hakkınız bulunmaktadır. Taşınır ve taşınmaz mallar için  dava ve talep zamanaşımı süreleri de farklılık göstermektedir.

Ayıplı mallarda dava ve talep haklarınız için tüketici kanununda düzenlenmiş dört seçimlik hak bulunmaktadır. Tüketici olan kişi bu seçimlik haklardan biri seçebilir. Ancak hangi seçimlik hakkın seçilmesi gerektiği hususu uzman bir tüketici avukatı ile yürütülmelidir. Çünkü seçmiş olduğunuz hakka ilişkin ileride mağduriyet yaşayabilirsiniz. Adana ayıplı mal dava avukatları ya da Adana tüketici hakları avukatı size bu konularda hukuki destek sağlayabilir. Adana’da bulunan avukatlık büromuz tüketici hukuku ve ayıplı mal davalarında uzman olup, size hukuki destek sağlayabilecek birikime sahiptir.

 

SATICIDAN BİR ÜRÜN ALDIM AYIPLI ÇIKTI NE YAPMALIYIM?

Satıcıdan satın alınan ürünün ayıplı çıkması durumunda ilgili kanun gereği seçimlik haklarınız bulunmaktadır. Ancak 6502 sayıl kanundan  kaynaklı seçimlik hakları kullanabilmeniz için satıcıya bildirim yapılması şarttır. Yani satın almış olduğunuz ürünün ayıplı olması durumunda bu ayıbı satıcıya en garanti yol olan ihtarname ile bildirmeniz önerilir.

Ayıpları satıcıya bildirmediğiniz takdirde kabul etmiş sayılırsınız. Daha sonraki süreçlerde dava açsanız da ayıp ihbar bildirim sürelerine uymadığınız için davanız reddedilebilir. Ayrıca tüketicinin seçimlik hakları konusunda miktar itibariyle sınırlandırma da bulunmaktadır. Yani tüketici belirli miktarın altındaki uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetlerine başvuru yapmalıdır. Tüketici Mahkemesine dava açması durumunda davası reddedilir.

Tüm bu hususlarda emin adımlarla ilerlemek ve hak kaybı yaşamamak için tüketici hukuku avukatından destek alınmalıdır. Adana’da bulunan hukuk büromuz tüketici hukuku avukatı olarak bu konularda size hizmet sunabilecek birikim ve deneyime sahiptir.

аренда яхты
Dalaman Airport Transfers экскурсии в мармарисе https://rentyachtturkey.com/piratskiy-korabl-marmaris/ https://rentyachtturkey.com/egeyskiye-ostrova-iz-marmarisa/ https://rentyachtturkey.com/pamukkale-iz-marmarisa/